Co to jest Hygge?

Duńskie słowo hygge, które etymologicznie wywodzi się z norweskiego dobrego samopoczucia, ewoluowało i obecnie wiedzie własny żywot. Nam najłatwiej skojarzyć je z przytulnością, angielskim coziness, czyli rodzajem komfortu psycho-fizycznego. Jednak Duńczyk powiedziałby, że decydując się na takie tłumaczenie, idziemy na łatwiznę. Hygge to nieprzetłumaczalny koncept – jednocześnie może oddawać uczucie, wrażenie, emocje, wiążące się ze specyficzną atmosferą intymności, ciepła, ale nie tylko.

To znacznie więcej niż otoczenie, przestrzeń. To postawa ludzi, którzy się gromadzą, by cieszyć się swoją obecnością. Nastrój, który wytwarzamy dzieląc się dobrym jedzeniem, przy winie i świetle świec. Hygge to sztuka tworzenia miejsc estetycznych, ale i takich, gdzie można poczuć się swobodnie, odpocząć od zgiełku i tworzyć swoje małe rytuały codzienności. Duńczycy konsekwentnie od czterdziestu lat przodują w raportach ONZ na najszczęśliwszych ludzi na świecie i kto wie, czy jednym z sekretnych składników tego szczęścia, nie jest hygge.

Na blogu Hygge nie znajdziecie gotowego przepisu jak mieszkać, co jeść, jak żyć. Nie pokażemy Wam też idealnych zdjęć wnętrz, jak z katalogu. Nie będziemy szukali tego, co czyste, przejrzyste, idealne. Jednak wierzymy, że mamy całkiem niezłą intuicję, by pokazywać i pisać o tym, co jest choć trochę hygge.