Jaką wannę wolnostojącą warto wybrać?

Wanna wolnostojąca to obecnie bardzo popularny element wyposażenia łazienki. Jest to zarówno marzenie i duma posiadaczy przestronnych pokojów łazienkowych, jak i idealna, praktyczna dekoracja tych mniejszych.
Marzenie każdej kobiet? Kąpiel w wannie i taki widok.
Marzenie każdej kobiet? Kąpiel w wannie i taki widok.

Świetnie wyglądająca misa wypełniana wodą wkomponuje się w każdy - nawet najbardziej wymagający - wystrój wnętrza mieszkania. Nasuwa się więc pytanie jaką wannę wolnostojącą wybrać? Jest wiele aspektów, które należy dobrze przemyśleć zanim zapadnie decyzja o wyborze konkretnego modelu. Zdjęcia wanien wolnostojących przeważnie przedstawiają je w otoczeniu dużego pokoju kąpielowego, jednakże będąc posiadaczem mniejszych np. mieszkaniowych przestrzeni nie należy się zamartwiać ponieważ istnieją modele, które zmieszczą się także w mniejszych pomieszczeniach. Tak jak wynika z powyższego, pierwszym parametrem decydującym przy wyborze wanny wolnostojącej są jej gabaryty.
Wanna wolnostojąca o owalnym kształcie
Wanna wolnostojąca o owalnym kształcie

Należy zwrócić uwagę na to, czy dany model sprosta nie tylko indywidualnym wymaganiom co do wystroju ale także czy bez problemu zmieści się w łazience. W przypadku tego modernistycznego elementu, ważna jest nie tylko szerokość oraz długość ale także głębokość. Istnieją rozwiązania płytsze, a także głębsze, dłuższe i krótsze ale też wyższe i głębsze. Nie należy utożsamiać wysokości wanny z jej głębokością - są to dwa różne wymiary.
Wanna w pokoju? Czemu nie.
Wanna w pokoju? Czemu nie.

Jeżeli kwestia wyboru gabarytu jest już załatwiona, wypada skupić się na odpowiednim kształcie. Niezależnie czy to asymetryczny czy owalny, kształt musi zadowalać oko nabywcy. Spośród tak wielu możliwości, nie powinno być problemu ze znalezieniem rozwiązania, które będzie idealne według preferencji a także pasujące do otoczenia. Skoro dwa etapy są już zakończone, należy przyjrzeć się uważniej materiałowi z jakiego jest wykonana wanna. Każde tworzywo przejawia pewne zalety ale też wady. Jednym z najpopularniejszych materiałów jest akryl. Wanny akrylowe z racji tego, że są dosyć różnorodne, są również łatwe do dopasowania. Do produkcji używa się również żeliwa, stali czy kamienia - warto zaznajomić się z korzyścią oraz konsekwencją danego materiału. Powyższe aspekty przedstawiają główny zarys o tym na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu.
Przykład akrylowej wanny wolnostojącej
Przykład akrylowej wanny wolnostojącej

Jeśli został on już odpowiednio dobrany, ciekawą kwestią wydaje się być to, jak dbać o wannę wolnostojącą? W zależności od wspomnianego materiału, z jakiego została wykonana wanna pojawia się szereg opcji, które należy i których nie należy robić aby prawidłowo zabrać o jej kondycję. Na przykład przy myciu wanien akrylowych, nie jest zalecane używanie środków do szorowania czy mleczek do czyszczenia a nawet ostrych gąbek. Oprócz konsekwencji zmatowienia akrylu, częstym przypadkiem jest pojawianie się rys. Takie wanny po kąpieli dobrze jest przetrzeć szmatką z mydłem i spłukać - świetnie sprawdzą się również nawilżane chusteczki. Aby uniknąć poważnych uszkodzeń, trzeba pamiętać iż akryl to tworzywo sztuczne tak więc źle radzi sobie z bardzo wysokimi temperaturami, czy niektórymi środkami chemicznymi, używanymi niekiedy przy remontach. Całe szczęście całej gamy tych zmartwień można uniknąć, ponieważ w dzisiejszych czasach można znaleźć specjalne środki do czyszczenia danej powierzchni, chociażby akrylu. Tak więc każdy materiał ma swoje fanaberie przy czyszczeniu, jednakże nie należy się tym zamartwiać, gdyż twórcy środków czyszczących pomyśleli o każdej powierzchni.
Wanna wolnostojąca o prostokątnym kształcie
Wanna wolnostojąca o prostokątnym kształcie

Czy w swoich mieszkaniach macie już zamontowane wanny wolnostojące? Jeśli tak, to jaki to model? Podzielcie się w komentarzu informacją.

Najpopularniejsze wanny wolnostojące w Polsce. Ranking 2019

 1. Besco / PMD Talia 100 100x70
 2. Besco Goya 160x70
 3. Mexen Flavia Wanna Wolnostojąca 170x80
 4. Kerra Antica 162x70-74
 5. Sanplast WOW/PR 80x180+ST4 610-070-1080-01-000
 6. Mexen Montana Wanna Wolnostojąca 170x80
 7. Besco / PMD Vera 180 180x80
 8. Rea Ferrano 170x80
 9. Roca Virginia 170x80 A24T438000
 10. Besco / PMD Amelia 190 190x77 łapy białe
Źródło:
 1. https://muratordom.pl/wnetrza/lazienka/wanna-wolnostojaca-jaka-wybrac-aa-nzoG-GihG-owkp.html
 2. https://www.budujesz.pl/wiadomosc/wanna-jak-wybrac-ktora-wanna-jest-najlepsza/6464/

Antoni Wiśniewski
Antoni Wiśniewski
Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Z wykształcenia i zawodu projektuję wnętrza. Uwielbiałam aranżować małe, trudne do zagospodarowania mieszkania. Aktualnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz może obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.