Mała kuchnia to duże wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić?

Małe wnętrza wymagają szczególnej kreatywności przy aranżacji. W takim przypadku liczy się każdy dodatkowy centymetr powierzchni, więc trzeba się trochę nagimnastykować przy wyborze dodatków i wystroju.
Mała kuchnia to duże wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić?
Mała kuchnia to duże wyzwanie.
Jak sobie z nim poradzić?
Są metody, które sprawią, że nawet najmniejsze wnętrze będzie wyglądało efektownie, modnie i nowocześnie, a jednocześnie nie straci na funkcjonalności.

Kolor ścian, mebli i dodatków

Kolor odgrywa kluczowa role, jeśli chodzi o aranżacje małych pomieszczeń. To oczywiste, że jasne, świetliste kolory sprawiają wrażenie przestronności i jasności. Pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Białe czy jasno szare tło stanowi też idealną ramę dla wyposażenia. W przypadku małych wnętrz trzeba dokonać selekcji mebli, dlatego te, które już wybierzemy, powinny być odpowiednio wyeksponowane.

Jeśli chcemy wprowadzić do wystroju nieco koloru, to właśnie dodatki są najlepszym materiałem do przemycenia intensywnych barw. W małych pomieszczeniach dobrze tez jest zrezygnować z wszelkich firanek czy ciężkich zasłon, które dodatkowo obciążają optycznie wnętrze i zabierają przestrzeń.
Aranżacja małych pomszczeń
Aranżacja małych pomszczeń

Aranżacja małej kuchni

Aranżacja małej kuchni jest szczególnie trudna, bo bardzo trudno wybrać meble, które będą na tyle małe, aby zmieścić się w niewielkim pomieszczeniu, a jednocześnie pomieszczą wszystkie niezbędne kuchenne akcesoria i sprzęty. Skrajnym przykładem jest mała kuchnia w bloku, której urządzenie jest prawdziwym architektonicznym wyzwaniem. Ale i tutaj wystarczy trzymać się kilku zasad, aby kuchnia stanowiła miejsce idealne i i inspirujące do kulinarnych dokonań.

Meble kuchenne do małej kuchni powinno się przed wszystkim wybierać z rozsądkiem. Nawet jeśli podobają nam się piękne, monochromatyczne, zabudowane pod sam sufit kuchnie, musimy zrezygnować z tego typy rozwiązań. Wysokie i masywne meble są bardzo ciężkie i przytłaczające, a małe pomieszczenie wymaga lekkości, aby zyskać na optycznej przestronności. Dlatego należałoby zupełnie zrezygnować z mebli górnych, które są wysokie do sufitu, a wybrać lekkie meble o szklanym wykończeniu.
Meble kuchenne do małej kuchni
Meble kuchenne do małej kuchni
w mieszkaniu
Najlepiej, jeśli będą to regały i półki z matowym przeszkleniem. Bo szkło dodaje lekkości i głębi, dzięki której nasza kuchnia wyda się większa i bardziej przytulna. Niska zabudowa idealnie sprawdza się w małym pomieszczeniu. Dobrze też wybrać takie meble, które maja prowadnice luz zamknięcia w formie żaluzji. Ponieważ system skrzydłowy zdecydowanie utrudnia prace w małej kuchni.

Aby meble pomieściły wszystkie niezbędne w kuchni sprzęty, akcesoria i zapasy, warto zainwestować w dodatkowe małe półeczki nad blatami można na nich ustawić kubki, filiżanki i np. przyprawy, czy pojemniki z kawą i herbatą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracimy powierzchni roboczej, a mamy dodatkowe miejsce na przechowywanie.
Drewniana kuchnia z czarnym blatem
Drewniana kuchnia z czarnym blatem
Sprawdzą się również wszelkiego rodzaju szafeczki, czy dodatkowe półki ruchome, lub na kółkach. Można je łatwo przesuwać i schować. Dobrze też przedłużyć blat, aby móc przy pod nim umieścić dodatkowe półeczki. Blat jest w ogóle bardzo ważny, bo w małej kuchni czasem nie ma miejsca na stół.

Napiszcie w komentarzu czy również macie problem z urządzeniem małej kuchni w swoim mieszkaniu.

Źródło:
  1. http://www.pytanienasniadanie.tvp.pl/20040002/jak-urzadzic-mala-kuchnie
  2. http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/56,35612,16186104,Kuchnie_w_blokach_z_wielkiej_plyty__Wszystkie_takie.html

Antoni Wiśniewski
Antoni Wiśniewski
Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Z wykształcenia i zawodu projektuję wnętrza. Uwielbiałam aranżować małe, trudne do zagospodarowania mieszkania. Aktualnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz, możesz mnie obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.