Aranżacja małej sypialni w bloku. Trendy na 2019

Większość z nas w którymś momencie swojego życia natrafia na problem, jak urządzić małą sypialnię. Mieszkamy w blokach, nasze mieszkania są najczęściej niewielkie. Często wolimy zrezygnować z przestrzeni w sypialni na rzecz większej kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego, bo to wydaje nam się bardziej praktyczne.

Aranżacja małej sypialni w bloku
Aranżacja małej sypialni w bloku
Mała sypialnia w bloku, niezależnie od jej rozmiaru, nadal musi jednak spełniać swoje funkcje, czyli nadal musi być miejscem, w którym będziemy mogli odpocząć i się zrelaksować. W takiej sypialni bez wątpienia musi się zmieścić łóżko, stolik lub stoliki nocne, lampki i szafa lub chociaż wieszak na ubrania. Dobrze byłoby gdyby w sypialni znalazło się też trochę wolnej przestrzeni, by poczuć się tam swobodnie, co na pewno dodatnio wpłynie na nasz nocny wypoczynek.

W takiej sypialni bez wątpienia musi się zmieścić łóżko
W takiej sypialni bez wątpienia musi się zmieścić łóżko

Aranżacja małej sypialni nie jest sprawą prostą, ale biorąc pod uwagę kilka ważnych punktów, nie jest rzeczą niemożliwą. Ważne jest, by w takiej małej sypialni znalazły się proste i lekkie meble, by nadmiernie nie przytłaczać małej przestrzeni. Lepiej też zrezygnować z ciężkich i ciemnych zasłon, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń, zaciemniają pokój i sprawiają, że wydaje się on mniejszy i zagracony.

Warto postawić na lekkie materiały i jasne kolory. Zamiast zasłon i firanek lepsze będą żaluzje lub kotary w oknach. Zamiast ciężkich, ciemnych mebli, meble ze sklejki lub jasnego drewna. Zamiast dużej stojącej szafy, szafa wnękowa lub wieszak o lekkiej konstrukcji, na którym można zawiesić ubrania, których akurat używamy.

Dobrze jest tez zadbać o dodatki
Dobrze jest tez zadbać o dodatki
Dobrze jest tez zadbać o dodatki, ale należy pamiętać by ich ilość niepotrzebnie nie zmniejszyła i tak już niewielkiej przestrzeni. Lepiej też zrezygnować z dużych, przytłaczających wzorów zarówno na ścianie (kolorowe tapety, ozdobne naklejki), jak i w przypadku tekstyliów (wzorzyste dywany, pościel, narzuta czy poduszki).

Dobrze jest zdecydować się na jeden neutralny kolor całości sypialni i jeden mocniejszy kolor dodatków, żeby nie wprowadzić wrażenia zbytniego chaosu. Warto wziąć pod uwagę bardzo ostatnio modne ażurowe lampy, lampki nocne i żyrandole. Proste, lekkie w swojej konstrukcji meble z drewna sosnowego lub sklejki. Jednokolorowe dywany i dywaniki i również jednokolorowe rolety lub po prostu lekkie drewniane żaluzje.

Niektórym potrzebne jest tam biurko, innym toaletka
Niektórym potrzebne jest tam biurko, innym toaletka
Dużo zależy też od tego, czy w sypialni oprócz łóżka i szafek nocnych chcemy zmieścić coś jeszcze. Niektórym potrzebne jest tam biurko, innym toaletka a jeszcze innym szafa na ubrania, której nie mają w innej części mieszkania. Ważne jest jednak, by do minimum ograniczyć zbędne i niepotrzebne drobiazgi i dodatki. Aranżacja małej sypialni w bloku wymaga pewnej dyscypliny i zrezygnowania z tego, co zbędne. W tym wypadku zdecydowanie sprawdza się zasada, że mnie znaczy więcej. Więcej przestrzeni, wygody i miejsca na to, co w sypialni najważniejsze.

Taka prosta, niezagracona sypialnia sprawi również, że dużo łatwiej będzie nam w niej odpocząć i zrelaksować się. Nie będziemy również musieli poświęcać wielu godzin na jej sprzątanie i porządkowanie.
 
Nie będziemy również musieli poświęcać wielu godzin na sprzątanie
Nie będziemy również musieli poświęcać wielu godzin na sprzątanie

Źródło:
  1. https://freshome.com/30-small-bedrooms-ideas-to-make-your-home-look-bigger/
  2. https://www.elledecor.com/design-decorate/room-ideas/g3151/small-bedrooms/

Antoni Wiśniewski
Antoni Wiśniewski
Cześć! Jestem jednym z redaktorów strony Mieszkanie Plus. Z wykształcenia i zawodu projektuję wnętrza. Uwielbiałam aranżować małe, trudne do zagospodarowania mieszkania. Aktualnie mieszkam w Łodzi, ale moim rodzinnym miastem są Katowice. Rocznik 1988. Jeśli chcesz może obserwować na Facebooku, Twitterze lub Medium.